ÖVRIGT / Speglar / Spegel 10155013
*
nr 1015 5013
Spegel
Gustaviansk, senare glas, höjd: 120 cm
Utrop:
5.000 kr
Såld:
11.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 25 januari 2016
kl 18:50:48
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/1 17:58:30
1
4.000 kr
11/1 18:46:17
2
4.200 kr
25/1 17:40:46
3
4.400 kr
25/1 18:21:35
4
10.500 kr
25/1 18:43:08
3
5.000 kr
25/1 18:43:08
4
5.200 kr (Budbetjänt)
25/1 18:43:23
3
6.800 kr
25/1 18:43:23
4
7.000 kr (Budbetjänt)
25/1 18:43:36
3
7.800 kr
25/1 18:43:36
4
8.000 kr (Budbetjänt)
25/1 18:43:54
3
8.800 kr
25/1 18:43:54
4
9.000 kr (Budbetjänt)
25/1 18:44:08
3
9.400 kr
25/1 18:44:08
4
9.600 kr (Budbetjänt)
25/1 18:45:48
3
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Klassiska
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk senare glas spegel speglar
-
6025 Spegel
+ konsol. Höjd: 134+ 68
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:28
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:32
-
6098 Spegel
1900-tal, ram i teak. Bredd: 45 cm, höjd: 97 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:38
-
6122 Spegel
1900-tal, ram i valnöt, 110x55 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:20
-
7129 Spegel
1940-/50-tal, Rotting, yttermått inklusive ram: 57..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:43
-
7230 Spegel
Sent 1800-tal, bemålad. Längd: 71 cm. Höjd: 78 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:57
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1015 5013
Spegel
Gustaviansk, senare glas, höjd: 120 cm
Utrop: | 5.000 kr |
---|---|
Såld: | 11.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 25 januari 2016 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
10/1 17:58:30 | 1 | 4.000 kr |
11/1 18:46:17 | 2 | 4.200 kr |
25/1 17:40:46 | 3 | 4.400 kr |
25/1 18:21:35 | 4 | 10.500 kr |
25/1 18:43:08 | 3 | 5.000 kr |
25/1 18:43:08 | 4 | 5.200 kr (Budbetjänt) |
25/1 18:43:23 | 3 | 6.800 kr |
25/1 18:43:23 | 4 | 7.000 kr (Budbetjänt) |
25/1 18:43:36 | 3 | 7.800 kr |
25/1 18:43:36 | 4 | 8.000 kr (Budbetjänt) |
25/1 18:43:54 | 3 | 8.800 kr |
25/1 18:43:54 | 4 | 9.000 kr (Budbetjänt) |
25/1 18:44:08 | 3 | 9.400 kr |
25/1 18:44:08 | 4 | 9.600 kr (Budbetjänt) |
25/1 18:45:48 | 3 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Klassiska
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk senare glas spegel speglar
-
6025 Spegel
+ konsol. Höjd: 134+ 68
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:28 -
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:32 -
6098 Spegel
1900-tal, ram i teak. Bredd: 45 cm, höjd: 97 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:38
-
6122 Spegel
1900-tal, ram i valnöt, 110x55 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:20 -
7129 Spegel
1940-/50-tal, Rotting, yttermått inklusive ram: 57..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:43 -
7230 Spegel
Sent 1800-tal, bemålad. Längd: 71 cm. Höjd: 78 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:57